Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Geny – czynnik, który prawdę powiedziawszy ma niewielki wpływ na rozwój otyłości

30 kwietnia 2020


Otyłość to problem nie tylko natury estetycznej, lecz także stan poważnie zagrażający zdrowiu. W związku z tym powinna ona być natychmiast leczona i poddana wnikliwej analizie medycznej, by odkryć jej przyczyny.

Skąd właściwie bierze się otyłość u młodych ludzi?

Po pierwsze to efekt zaburzeń hormonalnych, niewłaściwej pracy nadnerczy, tarczycy lub jajników. Po drugie źródłem otyłości jest wysoko przetwarzana i wysoko kaloryczna żywność. Jest ona w zasadzie naszpikowana tłuszczami zwierzęcymi i ogromną ilością cukru. Toteż nic dziwnego, że tuczy i sprowadza ludzi na żywieniowe manowce.

Po trzecie otyłość zbiera aż tak ogromne żniwo u młodych, ponieważ zakodowali oni złe nawyki żywieniowe w swoich głowach, które trudno jest u nich całkowicie wyplenić. Zaliczają się do nich słodycze, jedzenie śmieciowe i obfite kolacje jadane grubo po dziewiętnastej. Zajadanie stresu to kolejny czynnik, przez który waga u nich ani drgnie. Mało tego ona w wyniku fatalnego odżywiania stale się podnosi i osiąga kolosalne rozmiary.

Do czego prowadzi nieleczona otyłość?

Po pierwsze do funkcjonalnego kalectwa. Człowiek bardzo otyły nie potrafi ubrać sobie sam butów. Ma ogromne problemy z wchodzeniem i ze schodzeniem po schodach. Nie umie się samodzielnie dokładnie umyć ani znaleźć odpowiedniego rozmiaru ubrania.

Osoba otyła ma też problemy z sercem i nadciśnieniem tętniczym. Często bolą ją stawy, a wszelki wysiłek fizyczny kończy się dusznościami i nagłym odpływem sił. Ludzie z kolosalną nadwagą cierpią też przeważnie na cukrzycę i mają ogromne problemy z poskromieniem wilczego apetytu. Przez to, że są nieatrakcyjni fizycznie, nierzadko popadają również w stany depresyjne.

Geny a otyłość- czy jest między nimi jakiś związek?

W zasadzie nie ma jakiegoś jednego genu całkowicie odpowiedzialnego za otyłość u danej osoby. Jednak nie da się nie zauważyć, że istnieje coś takiego, jak skłonność do otyłości. Niektóre osoby mają w kodzie genetycznym zapisane pewne uwarunkowania, które nieuchronnie prowadzą je w kierunku otyłości.

Niemniej, gdy w porę wykona się stosowne badania DNA i dokładnie określi, które konkretnie geny odpowiadają za patologiczną otyłość- można odwrócić ten niekorzystny proces. Chociaż geny nie są osobiście winne otyłości, mogą być przyczyną, przez którą nasze odchudzanie jest znacznie utrudnione.

Geny a otyłość, czy da się w tej kwestii coś zrobić?

Oczywiście, że tak. Przede wszystkim należy jak najszybciej ograniczyć niezdrowe i tuczące przekąski. Po drugie wskazana jest lekkostrawna i zbilansowana dieta. Nie wolno zapominać też o codziennej aktywności fizycznej. Bez niej proces zwalczania otyłości będzie niekompletny i niepełny.

Co do względów czysto medycznych, jeśli lekarze będą wiedzieć, który gen podsyca tendencję do tycia, łatwiej im będzie go farmakologicznie wyciszyć i ograniczyć jego negatywne działanie. W otyłości i jej redukcji poza czynnikami środowiskowymi i genetycznymi ogromną rolę odgrywa strefa mentalna. To od nastawienia psychicznego poniekąd też zależy czy kilogramy zaczną znikać i już więcej się nie pojawią.

Redakcja dietanadzis.pl

Nasz zespół specjalistów dostarcza cennych informacji na temat diety, odchudzania, zdrowia, urody i lifestyle'u. Dzielimy się profesjonalną wiedzą, oferując praktyczne porady i najnowsze trendy, które wspierają zdrowy styl życia i poprawę jakości codziennego życia. Nasze artykuły są niezawodnym źródłem inspiracji dla każdego, kto pragnie zadbać o swoje zdrowie i urodę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dieta konopna
herbaty ziołowe
Nauka i wiedza podstawą skutecznej terapii

Jesteś zainteresowany reklamą?