Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Alergia na gluten – jak sobie radzić?

11 lutego 2022 Alergia na gluten

Coraz więcej osób ma świadomość zagrożeń alergicznych, jakie niesie ze sobą gluten. Najczęściej tego białka unikają ci, którzy chorują na celiakię. Jednakże jest jeszcze jedna grupa w naszym społeczeństwie, która nie chce mieć z nim do czynienia. Chodzi o tych, którzy chcą się pozbyć nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych albo chronicznego zmęczenia. Okazuje się bowiem, że i z czymś takim muszą się zmagać ci, którzy mają nawet niską nietolerancję glutenu. Czy konsumenci o takim nastawieniu mogą liczyć na zakup bezpiecznego pieczywa bezglutenowego?

Gluten – czym jest?

Gluten zalicza się do białek roślinnych, które najczęściej można spotkać w ziarnach jęczmienia, pszenicy i żyta. Czasami może się też znaleźć w owsie, jeśli zostanie ono zanieczyszczone innymi zbożami. Kiedy gluten łączy się z wodą, przyjmuje sprężystą konsystencję, co sprawia, że wypieki są niezwykle elastyczne, pulchne i spójne. Poza tym dłużej niż pieczywo bezglutenowe zachowuje świeżość. To wszystko powoduje, że większość społeczeństwa ma chęć właśnie na takie produkty. Niestety nie każdy organizm przyjmuje ten rodzaj pokarmu bezkrytycznie. Sporo osób cierpiących na alergię lub nadwrażliwość na ten rodzaj białka musi z tego zrezygnować.

Symptomy uczulenia na gluten

Osoby, które borykają się z problemami z powodu glutenu, powinny zdecydowanie przerzucić się na pieczywo bezglutenowe. Po czym jednak można rozpoznać, że białko to działa negatywnie na nasz układ trawienny. Najczęściej w takim przypadku dochodzi do zaparć, wzdęć, biegunki lub wymiotów. Czasami do tego dołączają bóle brzucha z uczuciem pieczenia. Poza tym po spożyciu produktów z glutenem może pojawić się silne zmęczenie połączone z drętwieniem nóg i rąk. Czasami obserwuje się też skurcze mięśni i ból stawów. Do tego mogą dochodzić jeszcze inne reakcje. Warto więc obserwować nasz organizm i w razie stwierdzenia niepokojących objawów zrobić test żywieniowy oraz udać się do gastrologa.

Co zamiast glutenu?

W przypadku nawet niewielkiej nietolerancji glutenu konieczne jest wyeliminowanie go z diety. Przejście na pieczywo bezglutenowe z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę. Można je zakupić w wielu sklepach, w których liczy się zdrowie i dobre samopoczucie klientów. Poza tym tego typu produkty można zrobić we własnym zakresie. Należy przy tym wykorzystać mąkę ryżową, gryczaną, kukurydzianą, kokosową i wiele innych. W pieczywie bezglutenowym może być również mąka owsiana lub płatki owsiane, jednak tylko w tym wypadku, jeśli nie są zanieczyszczone tym białkiem.

Redakcja dietanadzis.pl

Nasz zespół specjalistów dostarcza cennych informacji na temat diety, odchudzania, zdrowia, urody i lifestyle'u. Dzielimy się profesjonalną wiedzą, oferując praktyczne porady i najnowsze trendy, które wspierają zdrowy styl życia i poprawę jakości codziennego życia. Nasze artykuły są niezawodnym źródłem inspiracji dla każdego, kto pragnie zadbać o swoje zdrowie i urodę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dieta wegetariańska
Podstawowe założenia diety ketogenicznej
Co charakteryzuje mąkę BIO

Jesteś zainteresowany reklamą?