Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Dietetyczny obiad – posiłek, który może być zarówno smaczny, jak i pożyteczny dla naszego organizmu

18 maja 2020


Odchudzanie się nie jest łatwym procesem. Trzeba poskładać wiele elementów, by jego efekty były w ogóle zauważalne. Jednym z nich jest zmiana nawyków żywieniowych i tak zwany dietetyczny obiad.

Dlaczego obiad powinien nie być zbyt obfity?

Po pierwsze dlatego, że to zaburza tempo metabolizmu i utrudnia trawienie. Poza tym zbyt tłusty i kaloryczny obiad powoduje, że człowiek jest ospały i ociężały. Nie potrafi również należycie strawić tego, co zjadł, bo przeszkadza mu w tym jego wrodzone lenistwo. Trudno wstać od suto zastawionego stołu i jeszcze dobrowolnie pójść na spacer.

Co zatem powinien zawierać dietetyczny obiad?

Na pewno jakieś chude mięso, ryż albo kaszę i oczywiście dużą porcję warzyw. Najlepiej, aby był przepełniony ogórkami, pomidorami, zieloną sałatą i brokułami. Warzywa te mają znikomą ilość kalorii. Oczywiście w skład takiego dietetycznego obiadu mogą wchodzić też inne potrawy. Ważne, aby nie ociekały one tłuszczem ani śmietaną. Albo nie daj Boże, były nafaszerowane boczkiem lub słoniną.

Inne pomysły na dietetyczny obiad?

Po pierwsze dobrym pomysłem na tego typu ucztę są ryby. One zawierają mnóstwo kwasów i witamin. I można je przyrządzić na rozmaite sposoby, nie tracąc przy tym ich smakowych walorów. Mięsa takie jak indycze, kacze czy drobiowe są jak najbardziej wskazane. W dietetycznym obiedzie nie może zabraknąć również takich składników jak marchewka, pietruszka, groszek czy szpinak. Są one prawdziwą bombą witaminową, a przy okazji sprzyjają redukcji wagi. Dietetyczny obiad może również kończyć się lekkim deserem. Mogą nim być owoce lub galaretki, lub jogurty z niewielką ilością cukru. Obniżony indeks glikemiczny jest w tym przypadku jak najbardziej wskazany.

Co jeszcze jest ważne podczas dietetycznego obiadu?

By nie pochłaniać pokarmu z prędkością światła, tylko powoli delektować się jedzeniem. Należy jeść małymi kęsami i dokładnie przeżuwać pokarm. Wtedy uczucie sytości i pełności w żołądku przyjdzie o wiele szybciej. Łapczywe jedzenie nawet z pozoru zdrowych produktów może się skończyć wzdęciami i gazami. Dlatego pośpiech jest tu absolutnie nie na miejscu. Podczas obiadu dietetycznego dobrze jest też nałożyć sobie porcje na mały talerz. W ten sposób uda nam się nieco oszukać mózg i stłumić uczucie wilczego głodu.

Czego nie wolno robić po zjedzeniu dietetycznego obiadu?

Po pierwsze karygodne jest dopychanie się po nim w ukryciu słodyczami. To droga do donikąd, a na pewno nie do atletycznej sylwetki. Nie zaleca się też picia alkoholu po takim posiłku. Mimo że dania może i nie były tuczące, alkohol ma w sobie mnóstwo kalorii. Nie powinno się również rozmyślać o tym, że jest się nienajedzonym. To podsyca żądze podjadania.

Lepiej pójść na spacer, poczytać książkę lub zrobić coś, co zajmie nasze myśli. Gdy dietetyczny obiad jednak okaże się niewystarczający. Można zmanipulować żołądek, pijąc duże ilości wody mineralnej. W ten sposób napełni się on niemal do samego końca, a nam nie przybędzie żaden nadprogramowy kilogram. Trzeba sobie jakoś radzić, przyzwyczajając się do uroków diety.

Redakcja dietanadzis.pl

Nasz zespół specjalistów dostarcza cennych informacji na temat diety, odchudzania, zdrowia, urody i lifestyle'u. Dzielimy się profesjonalną wiedzą, oferując praktyczne porady i najnowsze trendy, które wspierają zdrowy styl życia i poprawę jakości codziennego życia. Nasze artykuły są niezawodnym źródłem inspiracji dla każdego, kto pragnie zadbać o swoje zdrowie i urodę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dieta wegetariańska
Podstawowe założenia diety ketogenicznej
Co charakteryzuje mąkę BIO

Jesteś zainteresowany reklamą?