dietanadzis.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, urodzie i lifestylu

DietaLifestyleZdrowie

Najważniejsza w życiu człowieka jest suplementacja witamin

Najważniejsza w życiu człowieka jest suplementacja witamin

Człowiek, aby prawidłowo funkcjonować musi dostarczać swojemu organizmowi odpowiednich witamin. Stąd też często mówi się o prawidłowej suplementacji witamin do organizmu. Czym tak naprawdę jest prawidłowa suplementacja witamin? Czy da się ją samodzielnie dobrać a może potrzebne są porady lekarza lub farmaceuty?

Witaminy, które znamy i przyjmujemy na co dzień

Bardzo ważna wydaje się informacja, że witaminy dzielimy tak naprawdę na dwa rodzaje, a mianowicie:
– rozpuszczalne w tłuszczach
– rozpuszczalne w wodzie.
Informacja ta jest o tyle istotna, że witaminy należy przyjmować w określony sposób z produktami, z którymi niejako współgrają.

Do pierwszej grupy zaliczymy takie witaminy jak: A, D, E, a także K. Warto zwrócić uwagę, że te witaminy znacznie gorzej się wchłaniają aniżeli te rozpuszczalne w wodzie. W związku z tym są one bardzo często magazynowane w organizmie a to nie jest dla niego do końca dobre. Do drugiej grupy zaś zaliczymy między innymi takie witaminy jak B i C. Te wydają się zdecydowanie lepsze, ponieważ są rozpuszczalne w wodzie. Tym samym zdecydowanie lepiej się wchłaniają. Ich wydalanie zaś jest dziecinnie proste, ponieważ odbywa się zarówno poprzez mocz, jak i pot. W związku z tym układ wydalniczy nie jest w żaden sposób obciążony.

Gdzie znaleźć dobre witaminy?

Wydaje się, że najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o przyjmowanie witamin, jest pobieranie ich ze środowiska. Co to tak naprawdę oznacza? Najzwyczajniej w świecie witaminy można znaleźć na przykład w owocach, a więc czymś co pochodzi z natury. Uważa się, że wszystkie zawarte w żywności witaminy są dla człowieka bezpieczne, ponieważ występuje nikłe ryzyko ich przedawkowania. Co innego jeżeli chodzi o witaminy znajdujące się w jakichś sztucznych tabletkach. Tutaj trzeba zdecydowanie bardziej uważać.

Przyjmowanie witamin ze środowiska tj. w owocach i warzywach ma jeszcze jedną bardzo ważną cechę. Okazuje się, że dzięki konsumpcji w/w elementów istnieje możliwość przyswajania również innych związków chemicznych, które nierzadko współpracują z witaminami. Dzięki nim witaminy zdecydowanie lepiej się wchłaniają.

Suplement idealny na niedobór

Rozsądna wydaje się teoria, że najłatwiej jest sięgać po różnego rodzaju suplementy diety czy witamin tylko w sytuacji kiedy okazuje się, że dana osoba ma po prostu za mało konkretnej witaminy w swoich ciele. Tutaj jednak należy robić to pod okiem lekarza, który będzie sprawdzał poziom witamin w naszym organizmie. Należy bowiem pamiętać o tym, że tak naprawdę jesteśmy w stanie bardzo łatwo przedawkować witaminy nie zdając sobie z tego nawet sprawy.

Reasumując należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku kiedy mamy zdecydowanie za mało konkretnych witamin. Warto jednak codziennie zjadać owoc lub warzywo, aby nie musieć korzystać ze sztucznej suplementacji. Ta naturalna jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ponieważ pochodzi prosto z natury. A to co naturalne zawsze jest dla nas najlepsze.

Udostępnij