dietanadzis.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, urodzie i lifestylu

Lifestyle

Kuchnia turecka i jej wyjątkowe smaki

Kuchnia turecka i jej wyjątkowe smaki

Wielu osobom kuchnia turecka kojarzy się głównie z popularnym kebabem. I choć rzeczywiście danie to jest powszechnie serwowane w Turcji pod różnymi postaciami, to wcale nie jest ono kwintesencją smaków tej niezwykle smacznej kuchni. Jedzenie rodem z Turcji charakteryzuje się bowiem ogromną różnorodnością smaków i aromatów. Do przyrządzania tradycyjnych potraw tureckich używa się dużej ilości przypraw, a także soli. Na stole nie może zabraknąć warzyw, z bakłażanem, królem tureckiej kuchni na czele. Podaje się go na różne sposoby. Jest niezastąpionym dodatkiem do mięs, ale też ważnym składnikiem sałatek. Zatem jak smakuje kuchnia turecka i jakich jej potraw warto skosztować?

Na początek przepyszne mezze!

Każdy, kto choć raz odwiedził Turcję, z pewnością miał okazję spróbować przepysznych przekąsek, powszechnie nazywanych tam mezze. Serwuje je praktycznie każda restauracja turecka. Czym zatem są te tajemniczo brzmiące przystawki? Okazuje się, że to wyjątkowo proste, ale bardzo apetyczne dania podawane na zimno lub ciepło. Zawierają one kwintesencję smaków charakterystycznych dla kuchni tureckiej. Niektóre z nich pewnie są nawet nam znane. Większość z nas z pewnością próbowała smacznego dipu z ugotowanej ciecierzycy, czyli hummusu.

Przepyszny, dobrze doprawiony hummus, patlican ezmesi, czyli bakłażan z jogurtem, smakowita sarma, przyrządzana w liściach winogron, czy też pasta z czarnych oliwek o oryginalnym smaku to popularne tureckie przystawki, które poddawane są jako mezze. Warto ich spróbować, odwiedzając Turcję, ale także przy okazji wizyty w restauracji serwującej dania kuchni tureckiej.

Gdzie posmakować tradycyjnych potraw kuchni tureckiej?

Nie trzeba jechać do Turcji, aby zakosztować przepysznych dań, jakie serwuje się w tym pięknym kraju. Restauracja turecka to miejsce, w którym z pewnością uda się nam zjeść popularne potrawy, z jakich słynie kuchnia turecka. W menu znajdziemy zarówno dania mięsne, jak i wegetariańskie. Każdy znajdzie tam coś pysznego dla siebie.

Miłośnicy potraw mięsnych koniecznie powinni spróbować jagnięcych kotletów, czyli kurzu pirzola. Dzięki temu, że mięso jest obficie przyprawione czarnym pieprzem i natarte aromatyczną marynatą, jest kruche, soczyste i wyśmienite w smaku. Najlepiej smakuje podawane z grillowanymi warzywami. Restauracja turecka to jednak nie tylko doskonałe miejsce dla amatorów dań mięsnych. Wegetarianie również znajdą tam dania dla siebie. Falafel z pewnością spełni ich kulinarne oczekiwania. Aromatyczne kulki z ciecierzycy podane w towarzystwie przepysznych sosów to potrawa, które zachwyca niebanalnym smakiem nawet amatorów mięsa.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij