Uzależnienie od słodyczy to bardzo silny nałóg i wbrew pozorom nie tak prosto wydostać się z jego szponów. By to zrobić, należy zdać sobie sprawę – jak destrukcyjne działanie ma nadmiar cukru na nasze zdrowie.
Dlaczego dochodzi do nałogowego spożywania słodyczy?
Pierwszy powód jest prozaiczny, bo słodycze koją nerwy i są po prostu bardzo smaczne. Po drugie smakują nam słodycze, bo one dostarczają do naszego organizmu endorfiny i rozprowadzają je po całym krwiobiegu, przez co polepsza nam się humor i ogólne samopoczucie. Czasem słodycze stanowią dla nas rodzaj nagrody i zadośćuczynienia, gdy spada nam poziom glukozy we krwi. Cukier i słodycze są dla nas tak kuszące, że zwyczajnie trudno się nam im oprzeć i ich sobie stanowczo odmówić.
Uzależnienie od słodyczy a aspekt zdrowotny
Słodycze zwłaszcza spożywane w nadmiarze prowadzą do dużej otyłości. Ich nadmierna konsumpcja wywołuje też w wielu przypadkach cukrzycę typu drugiego. Przez nie organizm staje się podatny na wahania poziomu insuliny we krwi i trudno uregulować jej poziom. Słodycze zabijają też chęć na jedzenie innych potraw i bardzo zakwaszają organizm.
Prowadzi to do tego, iż organizm nie może wydajnie pracować. Słodyczom przypisuje się też winę za słabsze wchłanianie do organizmu niektórych witamin. Przez dużą ilość cukru we krwi witaminy nie mogą do końca przenikać do komórek ciała, tak jak się należy. Słodycze są też przyczyną osłabienie kondycji włosów i dolegliwości, takich jak zgaga czy zmęczenie, które dopada nas znienacka.
Inne przyczyny uzależnienia od słodyczy
Ten typ nałogu trzeba również rozpatrywać na płaszczyźnie mentalnej. Człowiek pochłania masowe ilości słodyczy, bo chce zagłuszyć w ten sposób strach lub stres. Słodycze stanowią dla niego rodzaj lekarstwa i sięga po nie zawsze, gdy nie umie sobie poradzić z nadmiarem emocji. Czasem objadanie się słodyczami to gatunek niewłaściwych nawyków żywieniowych i sposobu nagradzania się za drobne sukcesy. Uzależnionemu człowiekowi wydaje się, że nie robi przecież nic złego. Nie zdaje sobie za to sprawy, że powoli rujnuje swoje życie i zdrowie.
Jak zwalczyć uzależnienie od słodyczy?
Po pierwsze trzeba znaleźć sobie jakiś inny sposób na odreagowywanie silnego stresu. Drugie to zdanie sobie sprawy, iż słodycze i nasz żołądek zrobiły z nas niewolnika. Po trzecie należy wyrzucić wszystkie słodkie przyjemności i przekąski, tak by nas więcej nie kusiły. Poza tym warto wdrożyć w nasze menu produkty zastępcze. Takie jak warzywa i owoce. Wreszcie należy znaleźć sobie jakieś czasochłonne i absorbujące zajęcie.
W końcu, gdy człowiek jest zajęty, nie myśli w ogóle o podjadaniu. W ostateczności, gdy nie uda nam się od razu rzucić słodyczy, można przejść na produkty o niższym indeksie glikemicznym. Organizm na pewno poczuje zmianę, a nam zrobi się nie tylko lżej na sercu, ale i na żołądku. Uzależnienie od słodyczy jest przez wielu ignorowane i bagatelizowane. Niesłusznie to tak samo groźny nałóg, jak wszystkie pozostałe. I bezwzględnie jego też należy się pozbyć.