Piękny uśmiech to kapitał nie do przecenienia. Niemniej, by go osiągnąć, trzeba się trochę nacierpieć i poddawać różnym stomatologicznym zabiegom. Najważniejszym z nich jest wybielanie zębów.
Z jakich przyczyn ludzie chcą poddać się wybielaniu zębów?
Po pierwsze, bo mają liczne przebarwienia, które wyglądają nieestetycznie i nietwarzowo. Po drugie, ponieważ cierpią na próchnicę i kamień nazębny, który powoduje, że ich szkliwo ciemnieje. Wybielanie zębów to też ratunek dla uzębienia, które uległo nadmiernemu uszkodzeniu z powodu przyjmowania dużej ilości antybiotyków w dzieciństwie. Biel zębom odbiera także spożywanie dużej ilości kawy czy herbaty oraz nałogowe palenie papierosów.
Jak w praktyce wygląda wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym?
Nie jest to nic strasznego. Po pierwsze dentysta nakłada na zęby pacjenta specjalny żel o głębokich właściwościach wybielających. Następnie sięga po specjalne paski. A na koniec przebarwione zęby poddaje działaniu specjalnej lampy, która emituje lecznicze niebieskie światło. Problem z wybielaniem zębów polega na tym, że dla podtrzymania efektów wizualnych zabieg trzeba, co jakiś czas powtarzać. Nie zaszkodzi także nieco zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe. Po wybielaniu zębów należy unikać cytrusów i słodkich przekąsek, które mocno przylegają do powierzchni zębów. Dobrze jest również wystrzegać się napojów mocno barwiących i wszystkich pokarmów, które mogłyby długo zalegać w przestrzeniach między zębowych.
Czy do wybielania zębów należy się jakoś specjalnie przygotować?
Owszem. Po pierwsze należy poddać się usuwaniu kamienia nazębnego przed wybielaniem. Robi się to po to, by łatwiej było potem oczyścić zęby z licznych przebarwień. Poza tym trzeba niezwłocznie wypełnić i posprawdzać wszystkie plomby nazębne. Jest to konieczne, by sam proces wybielania przebiegł prawidłowo. Poza tym na ukruszonych zębach efekty wybielania byłyby znikome. W dniu wybielania trzeba się powstrzymać od jedzenia i picia napoi, które mocno wpływają na koloryt zębów.
Jak długo utrzymują się efekty wybielania zębów?
To zależy oczywiście od stanu uzębienia i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Istotny jest też stopień przestrzegania zaleceń dentysty. Im jest on wyższy, tym efekty wybielania utrzymują się dłużej. Niemniej nie ma co liczyć, że wybielanie zębów starczy dłużej niż na kilka miesięcy. Jest zbyt wiele czynników drażniących, które przeszkadzają w tym, by zęby były śnieżnobiałe przez wiele lat.
Czy można wybielać zęby domowymi sposobami?
Oczywiście, że tak. Na rynku jest wiele past wybielających, które można z powodzeniem zastosować. Przy czym, należy być świadomym, że zawierają one znacznie mniejsze stężenie środka wybielającego niż specyfiki stosowane w gabinetach stomatologicznych. Toteż za pomocą tych past można wybielić zęby co najwyżej o jeden odcień. Ponadto może zdarzyć się tak, iż wybielanie zębów samemu może skutkować ich nadwrażliwością. Na szczęście ta przypadłość zazwyczaj mija i nie zostawia na zębach oraz dziąsłach trwałych śladów.