Proces odchudzania jest bardzo żmudny i czasochłonny. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i hołdować zasadzie robienia małych kroczków. Tylko ona jest w stanie zagwarantować trwały efekt i sprawić, że dieta nam się nie znudzi.
Jakie są podstawy odchudzania?
Po pierwsze należy liczyć kalorie przy każdym posiłku. By zgubić parę kilo, trzeba spalać więcej kalorii, niż się zjadło. Po drugie powinno się jeść tylko produkty niskokaloryczne takie jak ryż, kasza czy chleb razowy, a ograniczyć węglowodany, bo one tylko wzmagają uczucie głodu. To nic, że na początku odchudzania waga będzie spadać o jeden lub dwa kilogramy. Istotne, by proces ten był stały. Podstawy odchudzania oprócz jakości pożywienia dotyczą też zmiany nawyków żywieniowych.
Można zacząć od błahostki, czyli zmiany mleka 3% na 1%. Albo słodycze i chipsy można zamienić na świeżą porcję owoców i warzyw. Niby to niewiele, ale na początek zupełnie wystarczy. Podstawy odchudzania wiele też mówią o tym, by skrupulatnie zapisywać to, co się zjadło. To pozwoli spojrzeć na nasze menu z dystansu i zmienić w nim to, co jest niewłaściwe.
Co jeszcze zrobić, żeby schudnąć?
Krokiem ku lepszej figurze jest zmniejszenie porcji spożywanych posiłków. Nie należy się od razu głodzić, ale odrobinę zmusić żołądek, by samoistnie się skurczył. Ponadto warto wypracować w sobie nawyk, aby spożywać posiłki- dokładnie gryząc i przeżuwając jedzenie. Dzięki temu uczucie pełności i sytości przyjdzie do nas o wiele prędzej. Tak, że nie będzie odruchu najadania się na zapas. Równie pożyteczną zmianą jest to, by jeść pięć mniejszych posiłków zamiast dwóch bardzo obfitych. Będzie to skutkowało tym, że nasz metabolizm znacznie się poprawi, a niechciany tłuszczyk, nie będzie kumulował się w okolicach brzucha i ud.
Co jeszcze pomoże w odchudzaniu?
We wszystkich podręcznikach o diecie jest napisane, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i stanowi on fundament naszej gospodarki energetycznej. Dzięki śniadaniu zachowuje się siłę na cały dzień i ma się moc w mięśniach, by podołać stawianym przez los wyzwaniom. Nie wolno absolutnie rezygnować ze śniadania, bo to zaburza całą gospodarkę lipidową. Bez posiłku na początku dnia człowiek jest wyzuty z energii i jego mózg domaga się jakiegoś wspomagania. Chodzi oczywiście o coś do jedzenia. Pomijanie śniadania ma też inny negatywny walor. Człowiek pochłania bezwiednie obfity obiad, a potem kolacje. I tym samym niechcący niszczy rezultaty odchudzania osiągnięte w ciągu poprzedniej doby.
Czego absolutnie nie można robić podczas odchudzania?
Po pierwsze nadmiernie się głodzić. Dzieje się tak dlatego, że ekstremalna głodówka wyniszcza ciało, zamiast je odchudzić i wymodelować. Po drugie nie wolno zmuszać się do wymiotów po zjedzeniu czegoś nadprogramowego, bo to może wywołać bulimię. Poza tym nie wolno poddawać się psychicznie, gdy nie będzie spektakularnych efektów diety. A co gorsza zajadać niepowodzenia w odchudzaniu słodyczami, bo to zamiast spadku wagi spowoduje jej przyrost.